Asbjørn Andersen

Actor · Director
IVA Star Rating : 29

Birth Name

Hans Asbjørn Gammelmark Andersen

Born

Sunday, 30 August 1903

Died

Sunday, 10 December 1978

Actor Filmography

Olsenbanden for full musikk Christian IV 1976
The Olsen Gang Sees Red Christian IV 1976
It All Adds Up Bogholder 1976
The Man from Swan Farm Kroejer Sivertsen 1972
The Olsen Gang's Big Score Højesteretssagfører / Staranwalt (dem die Bande das Silber stiehlt) 1972
Our Home Is Our Castle Departementchef Schwartz 1971
The Red Horses Anders Munk 1968
Krybskytterne på Næsbygård Godsejer Martin Kaas 1966
Slap af Frede! Chefen 1966
Næsbygårds arving Godsejer Martin Kaas 1965
(see additional filmography)

Actor Filmography

Olsenbanden for full musikk Christian IV 1976
The Olsen Gang Sees Red Christian IV 1976
It All Adds Up Bogholder 1976
The Man from Swan Farm Kroejer Sivertsen 1972
The Olsen Gang's Big Score Højesteretssagfører / Staranwalt (dem die Bande das Silber stiehlt) 1972
Our Home Is Our Castle Departementchef Schwartz 1971
The Red Horses Anders Munk 1968
Krybskytterne på Næsbygård Godsejer Martin Kaas 1966
Slap af Frede! Chefen 1966
Næsbygårds arving Godsejer Martin Kaas 1965
The Battle for Naesbygaard Godsejer Martin 1964
Støv for alle pengene Redaktøren / Redaktør 1963
A Day Without Lies Direktør Jessen 1963
Det støver stadig Redaktør / Redaktøren 1962
Det stod i avisen Manden, der har 19 års bryllupsdag 1962
Han, Hun, Dirch og Dario Thomsen / Teaterdirektør Thomsen 1962
Prinsesse for en dag Skibsreder Forsing 1962
Flemming på kostskole Rektor Koch 1961
The Musketeers Borgmester Nansen 1961
Reptilicus Prof. Otto Martens / Professor Martens 1961
Eventyrrejsen Prokurist Smith 1960
Boy of Two Worlds Gutsbesitzer 1959
Verdens rigeste pige Hoffmann 1958
Tag til marked i Fjordby Varehusdirektør Hallgren 1957
Tre piger fra Jylland Overlæge Valenthin 1957
Be Dear to Me Teaterdirektør 1957
The Young Have No Time Jørgens far 1956
Den store gavtyv Forlægger Stenbæk / Stenbeck, Rodians forlægger 1956
Hvad vil De ha'? Filmproducenten / "Direktøren", filmproducent 1956
Altid ballade Hr. Carlsen 1955
Blændværk Dr. med. Hans Kerner 1955
Jan går til filmen Direktør 1954
Fra den gamle Købmandsgaard Blom / Blom - bankdirektør 1951
Mosekongen Julius Sander 1950
Cafe Paradise Dr. Olaf Martin 1950
Historien om Hjortholm Gormsen 1950
Mens porten var lukket Politikommisæren 1948
My Name Is Petersen Dr. med. Niels Henningsen 1947
Sikken en nat Kaptajn og hørespilsoplæser / Kaptajn 1947
The Invisible Army Direktøren 1945
Man elsker kun en gang Holgersen 1945
Otte akkorder Johannes 1944
Mine kære koner Arnoldi 1943
Flådens blå matroser Faldskærmssoldat 1937
Frk. Møllers jubilæum 1937
Panserbasse Skuespiller 1936
Snushanerne Avissælger 1936
Kidnapped Kriminalbetjent 1935
Ud i den kolde sne Passager 1934
Københavnere Student 1933
Nyhavn 17 Gæst ved forlovelse 1933

Director Filmography

Ouch! Looks like something broke. Try reloading this page. 🗙