Gösta Krantz

Actor
IVA Star Rating : 30

Birth Name

Gösta Clarence Isidor Krantz

Born

Sunday, 14 June 1925

Died

Friday, 26 December 2008

Actor Filmography

Svensson Svensson farbror Hans 1994
Rederiet Schneider 1992
Hassel - Utpressarna Wilhelm Silvertorn 1992
Macken - Roy's & Roger's Bilservice Mr. Lundin 1990
Amorosa Felix 1986
August Strindberg: Ett liv Dörrvaktmästaren 1985
Sömnen Bertil 1984
The Jönsson Gang & Dynamite Harry piketchauffören 1982
Sverige åt svenskarna Man with ladder 1980
Kom till Casino! 1975
(see additional filmography)

Actor Filmography

Svensson Svensson farbror Hans 1994
Rederiet Schneider 1992
Hassel - Utpressarna Wilhelm Silvertorn 1992
Macken - Roy's & Roger's Bilservice Mr. Lundin 1990
Amorosa Felix 1986
August Strindberg: Ett liv Dörrvaktmästaren 1985
Sömnen Bertil 1984
The Jönsson Gang & Dynamite Harry piketchauffören 1982
Sverige åt svenskarna Man with ladder 1980
Kom till Casino! 1975
The Last Adventure Captain 1974
Albert & Herbert Doctor 1974
Anderssonskans Kalle Steinhardt 1972
Ur kärlekens språk 1969
Swedish Wedding Night Nisse Johansson 1964
På en bänk i en park Sten 1960
Sängkammartjuven Journalist 1959
Ouch! Looks like something broke. Try reloading this page. 🗙