Olof Thunberg

Actor
IVA Star Rating : 42

Birth Name

Fritz-Olof Thunberg

Born

Thursday, 21 May 1925

Died

Monday, 24 February 2020

Actor Filmography

I Am Greta Self 2020
Lilla Jönssonligan på styva linan Morfar Elis 1997
Lilla Jönssonligan och Cornflakeskuppen Morfar Elis 1996
Monopol Ernst Fröberg 1996
Sjukan Österman 1995
Sunes jul Farfar 1991
Bamse i Trollskogen Bamse 1991
Amorosa Ernst von Krusenstjerna 1986
SOPOR Narrator 1981
Bamse och den lilla åsnan Bamse 1981
(see additional filmography)

Actor Filmography

I Am Greta Self 2020
Lilla Jönssonligan på styva linan Morfar Elis 1997
Lilla Jönssonligan och Cornflakeskuppen Morfar Elis 1996
Monopol Ernst Fröberg 1996
Sjukan Österman 1995
Sunes jul Farfar 1991
Bamse i Trollskogen Bamse 1991
Amorosa Ernst von Krusenstjerna 1986
SOPOR Narrator 1981
Bamse och den lilla åsnan Bamse 1981
Sverige åt svenskarna Swedish monk 1980
Agaton Sax and the Bykoebing Village Festival Agaton Sax 1976
Winter Light Fredrik Blom, Organist 1963
Fröken Chic Olofsson 1959
Fridolf Sticker Opp! bilskoleläraren 1958
Med glorian på sned Liljeroth 1957
Sju vackra flickor Director 1956
Resan till dej Press photographer 1953
I dur och skur Ström 1953
Två kvinnor Dancing man at Spindeln 1947
Ouch! Looks like something broke. Try reloading this page. 🗙