Johan Ulveson

Actor
IVA Star Rating : 50

Birth Name

Karl Johan Magnus Ulveson

Born

Sunday, 30 May 1954

Actor Filmography

Mamma Moo Finds Her Way Home Kråkan 2022
Bamse och vulkanön Skalman / Skalman (voice) 2021
A Piece of My Heart Rune 2019
Älska mig Sten 2019
Efter Fem Self - Guest 2019
Kingdom of Sweden Various 2018
Det som göms i snö Björn Stenius 2018
Helt Perfekt Ulven, Johan 2018
Bonusfamiljen Jan 2017
Flykten till framtiden Farsan 2016
(see additional filmography)

Actor Filmography

Mamma Moo Finds Her Way Home Kråkan 2022
Bamse och vulkanön Skalman / Skalman (voice) 2021
A Piece of My Heart Rune 2019
Älska mig Sten 2019
Efter Fem Self - Guest 2019
Kingdom of Sweden Various 2018
Det som göms i snö Björn Stenius 2018
Helt Perfekt Ulven, Johan 2018
Bonusfamiljen Jan 2017
Flykten till framtiden Farsan 2016
For Better and Worse Fredrik 2015
Lycka till och ta hand om varandra Rolf 2012
Nils Holgerssons wunderbare Reise Hobo #1 2011
Solsidan Björn 2010
Mamma Mu och Kråkan Kråkan / Crow / The Crow (voice) 2008
Hotell Kantarell Svampexperten 2007
LasseMajas detektivbyrå Jonas Boklund 2006
Loranga, Masarin & Dartanjang Arga Gubben 2005
Cleo Himself 2002
Jönssonligan spelar högt Sven Ingvar Jönsson / Sven-Ingvar "Sivan" Jönsson 2000
Once in a Lifetime Leif / Producer 2000
Hundhotellet Kypare 1 / Kypare I (voice) 2000
Parlamentet Self - Red Team 1999
C/o Segemyhr Fredrik Segemyhr 1998
Rika barn leka bäst Dir. Sallander 1997
Så ska det låta Self 1997
Detta har hänt Karl-Magnus Ernstsson 1996
Sen kväll med Luuk Self 1996
Bert: The Last Virgin Fredrik Ljung 1995
Yrrol - En kolossalt genomtänkt film Various / Platon / Taxi driver / Farbror Bosse / Hijacker / Air traffic controller / Jakob / Blind skinhead / Salvation Army soldier / Young Mr. Cosbylainen / Jonas Kalholm / Death / Bum / Topsy / Father / Nervous man at meeting 1994
Drömkåken Fille 1993
Joker Jens Forsman / Jens 1991
1939 Harald Persson 1989
T. Sventon praktiserande privatdetektiv Vilhelm 'Ville' Vessla 1989
Strul Pege 1988
Allsång på Skansen Self 1979
Ouch! Looks like something broke. Try reloading this page. 🗙