Lena-Pia Bernhardsson

Actor
IVA Star Rating : 47

Birth Name

Lena Pia Brita Maria Bernhardsson

Born

Friday, 08 June 1945

Actress Filmography

Gösta Old lady, Tant 2019
Here Is Harold Fru Mårtensson 2014
Bäst före Receptionist 2013
Oskar, Oskar Shop Assistent 2009
Så olika Gunnel 2009
En förälskelse Lena 2001
Wings of Glass Ulla-Britt 2000
Räkfrossa 2000
Commander Hamilton Niemi 1998
Sanning eller konsekvens Karin's mother 1997
(see additional filmography)

Actress Filmography

Gösta Old lady, Tant 2019
Here Is Harold Fru Mårtensson 2014
Bäst före Receptionist 2013
Oskar, Oskar Shop Assistent 2009
Så olika Gunnel 2009
En förälskelse Lena 2001
Wings of Glass Ulla-Britt 2000
Räkfrossa 2000
Commander Hamilton Niemi 1998
Sanning eller konsekvens Karin's mother 1997
Beck Dagny Nilsson 1997
Detta har hänt Ulla Sommerlath 1996
Sjukan Lady at bus stop 1995
Pariserhjulet Secretary 1993
Rederiet Sara 1992
SOS Älskling 1988
Pelle the Conqueror The Sow (as Lena Pia Bernhardsson) 1987
A Matter of Life and Death Ulla 1986
The Simple-Minded Murderer Mrs. Andersson 1982
Peter-No-Tail Gullan från Arkadien 1981
Sällskapsresan eller Finns det svenskt kaffe på grisfesten Mrs. Angerud 1980
Trolltider Dorabella, Dora, Mamman, Mamman (voice) 1979
Elvis! Elvis! Elvis' Mamma 1976
Ouch! Looks like something broke. Try reloading this page. 🗙