Susse Wold

Actor
IVA Star Rating : 56

Birth Name

Lise Wold

Born

Thursday, 17 November 1938

Actress Filmography

The Bombardment Prioress 2021
Another Round Rektor 2020
The Hunt Grethe 2012
Gintberg på kanten Self 2011
Rejseholdet Rigspolitichefen 2000
Casper & Mandrilaftalen Susse Wold 1999
Alletiders jul Gudinden Freja 1994
Valhalla Elle (voice) / Sif / Elle 1986
The Chronic Innocence Fru Junkersen 1985
Matador Birgitte Graa, Birgitte 'Gitte' Graa / Birgitte Graa, Birgitte 'Gitte' Graae / Birgitte Graa 1978
(see additional filmography)

Actress Filmography

The Bombardment Prioress 2021
Another Round Rektor 2020
The Hunt Grethe 2012
Gintberg på kanten Self 2011
Rejseholdet Rigspolitichefen 2000
Casper & Mandrilaftalen Susse Wold 1999
Alletiders jul Gudinden Freja 1994
Valhalla Elle (voice) / Sif / Elle 1986
The Chronic Innocence Fru Junkersen 1985
Matador Birgitte Graa, Birgitte 'Gitte' Graa / Birgitte Graa, Birgitte 'Gitte' Graae / Birgitte Graa 1978
The Man from Swan Farm Lisbeth 1972
Hooray for the Blue Hussars Clarissa / Henrietta 1970
Huset på Christianshavn Terese, Fransklærer 1970
Tre små piger Beate 1966
Halløj i himmelsengen Maria Theresia 1965
Summer in Tyrol Josepha Gabriela Maria Vogelhuber 1964
Mord for åbent tæppe Eva Bertelsen 1964
Tre piger i Paris Lotte 1963
Det stod i avisen Johans forlovede 1962
Den kære familie Irmelin 1962
Jetpiloter Grethe 1961
Den grønne elevator Ekspeditrice 1961
Charles' Aunt Henriette 1959
Ouch! Looks like something broke. Try reloading this page. 🗙